FNIRSI® DPOX180H 2-IN-1 Dual Channel 180MHz 500MS/s Digial Phosphor Oscilloscope Signal Generator
SKU:
FR DPOX180H B
₨35,000.00 Original price was: ₨35,000.00.₨33,000.00Current price is: ₨33,000.00.
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Features
- 2 Channels Digital Phosphor Oscilloscope
- 2 in 1 Handheld Oscilloscope+ DDS Signal Generator
- 180Mhz Bandwidth 500MSa/s Sampling Rate
- Record depth 32kb
- Maximum measurement voltage ±400V
- 200mv/div-10v/div vertical sensitivity
- Support waveform image storage and export.
- Trigger function: auto/normal/single
- Effortless Usage: one-key-auto
- Seamless Operations: Enhanced Data Saving
Specifications
Brand -FNIRSI
Model -DPOX180H
Number of Channels -2
Analog Bandwidth -180MHz
Max Waveform Capture Rate -50000wfm/s
Real Time Sampling Rate -500MSa/s
Maximum Sampling Rate -500MSPS
Input Coupling -DC/AC
Rise Time -2.5nS
Storage Depth -120Kpts
Water Resistance Level -IPX6
Input Impedance -1MΩ-18PF
Vertical Sensitivity -5mV ~ 10V(1X)
Time Base Range -5nS ~ 50S
DC Accuracy – ±2%
Time Accuracy – ±0.01%
Measurement Range – 40mV ~ 80V(1X)
Digital Phosphor Technology – Support
Color Temperature Display -Support
Zoom Scaling Time Base -Support
20M Hardware Bandwidth Limitation -Support
Adjustable Automatic Bandwidth Limitation -Support
X-Y Mode -Support
FFT -Support -Cursor Measurement
Frequency / Period / Amplitude
Trigger Detection -Digital Trigger
Trigger Mode -Auto / Single / Normal
Trigger Edge -Rising / Falling
Roll Mode -Support
Screenshot Storage -90
Waveform Storage – 250 Groups
Capture Signal -500
Parameter Measurement -12 Kinds
Signal Generator -14 Standard Function Signals
Auto-adjustment -Support
Waveform Manager -Support
Waveform Output -Support
High-voltage Burnout Protection -Support
Screen Size -2.8 Inches
Screen Resolution -320×240 Pixels
Display Technology -IPS Full View
Expansion Interface -USB Transmission Interface
Auto Power-off -5 minutes ~ 2 hours
Firmware Upgrade -Support
Charging Requirements -5V 2A
Battery Capacity -3000mAh
Standby Time -3.5 Hours at Full Charge
Dimensions -135x90x40mm
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
Rated 2 out of 5
Rated 1 out of 5
Be the first to review “FNIRSI® DPOX180H 2-IN-1 Dual Channel 180MHz 500MS/s Digial Phosphor Oscilloscope Signal Generator” Cancel reply